Atlas chmur

Obrazek użytkownika besek
16.12.2012

Film, który opowiada kilka, pozornie niezależnych historii, przeplatających się ze sobą po to by pokazać jakie znaczenie mogą mieć czyny jednego człowieka dla niego samego, najbliższego otoczenia czy nawet ludzkości. I uświadamia, że wszystkie granice są tylko umowne.

Atlas Chmur © Warner Bros 2012
  • Atlas Chmur, Hugo Weaving
  • Atlas Chmur, Jim Broadbent, Susan Sarandon
  • Atlas Chmur, Tom Hanks, Halle Berry
  • Atlas Chmur, Hugh Grant

Wśród gwiazdorskiej obsady „Atlasu chmur” znaleźli się między innymi Tom Hanks, Halle Berry, Hugo Weaving, Hugh Grant, Jim Broadbent czy Susan Sarandon. Długo można by wymieniać jakie zagrali role, bo każdy z aktorów wcielił się w kilka postaci. W tym miejscu ogromne gratulacje należą się za charakteryzację, za którą film już otrzymał nominację do Critics' Choice Awards. 

„Nieustannie przecinamy własne ślady niczym łyżwiarze figurowi.”

Sześć historii, z których każda mogłaby być doskonałym materiałem na samodzielny film. Każda dzieje się w innym czasie i  otoczeniu. Poczynając od przygód młodego prawnika, który w XIX wieku podróżuje po Oceanie Spokojnym, przez opowieść o muzyku szukającym inspiracji w cieniu wielkiego kompozytora (tu znów Szkocja i rok 1936). Dalej trafiamy do San Francisco w latach siedemdziesiątych XX wieku, gdzie dziennikarka bada aferę związaną z reaktorem jądrowym. Opowieść o brytyjskim wydawcy dzieje się w 2012 roku, a dwie następne to historie z przyszłości. Klimat całego filmu zmienia się cały czas – zwłaszcza, że każdą z historii można zaliczyć do innego gatunku filmowego. Raz jest to film przygodowy, raz dramat, potem film sensacyjny, brytyjska komedia i obraz science fiction. Wszystko nieustannie się ze sobą przeplata i zmienia, a pomiędzy poszczególnymi historiami przenikają wspomnienia, przedmioty i wydarzenia.

Oficjalna streszczenie filmu opisuje go jako „weryfikację jak działania jednego człowieka wpływają na innych w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, czyjaś dusza zmienia się z mordercy w bohatera a pojedynczy akt dobroci może wieki później zainspirować rewolucję”.

„Jeszcze wczoraj nie podejrzewałem, że będę zdolny do tego, co zrobiłem dzisiaj.”

Lana i Andy Wachowscy wraz z Tomem Tykwerem, bazując na angielskiej powieści Davida Mitchella,  stworzyli ogromne widowisko, pełne rozmachu i skłaniające do myślenia. Zwłaszcza na temat naszej własnej roli w świecie i granic, które sami sobie wyznaczamy. Całości dopełnia niesamowita muzyka, która na każdym kroku podkreśla magię tego filmu. 

Efekty doceniają zarówno krytycy (film zdobył już kilka nagród i nominacji, między innymi do Złotych Globów) jak i widzowie (aktualna ocena w bazie IMDB do 8,2/10). Ja też szczerze polecam! Na zachętę, warto jeszcze zobaczyć trailer: http://youtu.be/VHtQT650zfg 

9/10

Atlas chmur (Cloud Atlas)
Reżyseria: Tom Tykwer, Lana Wachowski, Andy Wachowski
Występują: Tom Hanks, Halle Berry, Jim Broadbent, Hugo Weaving, Jim Sturgess, Doona Bae, Ben Whishaw, Keith David, Susan Sarandon, Hugh Grant
Produkcja: Niemcy, USA, Singapur, Hongkong
Czas trwania: 2 godziny, 52 minuty