Bądź widoczny na drodze

Obrazek użytkownika greenlady
23.01.2015

Pamiętacie ogólnopolską akcję ‘Bądź widoczny na drodze”? Od sierpnia minionego roku to już nie tylko hasło kampanii społecznej i coś o co powinien zadbać rozsądny pieszy, ale prawo i obowiązek. „Każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych” (Prawo o ruchu drogowym). Całym sercem popieram ten zapis i postuluję, by dotyczył on również terenu zabudowanego.

fot. Josh Larios (CC BY-SA 2.0)

Spytacie: dlaczego? W mieście jest przecież oświetlenie, nie jest tak ciemno jak w terenie niezabudowanym. Na początek zerknijcie więc na ten krótki film: http://demotywatory.pl/4439327/Nadal-uwazaj-ze-bez-odblaskow-jestes-dobrze-widoczny. Widzicie jak późno kierowca dostrzega ‘nie-odblaskowego’ pieszego? Nie wiem, czy jest to teren zabudowany, czy też film kręcony był poza nim, ale zwróćcie uwagę na to, że teren ten jest oświetlony szeregiem lamp ulicznych, a mimo to pieszy widoczny jest w ostatnim momencie. Oczywiście nie zakładam, że wszyscy piesi są do tego stopnia lekkomyślni, by stać na środku szosy, ale nawet idąc poboczem nie są w stanie przewidzieć, kiedy się zachwieją, potkną lub kiedy kierowca zjedzie zbyt blisko krawędzi jezdni i nagle tory poruszania się pieszego, i samochodu mogą niebezpiecznie się zbliżyć lub nawet pokryć. I nieszczęście gotowe. A rozwiązanie jest bardzo proste- elementy odblaskowe, w idealnej sytuacji- kamizelki. Do niedawna noszenie tzw. odblasków było wyrazem świadomości zagrożeń i zdrowego rozsądku pieszego. Teraz jest to obowiązek. Obowiązek, na który narzekały całe rzesze pieszych. Przed wprowadzeniem zmian pojawiały się głosy, że doczepiania elementów odblaskowych, czy też noszenie kamizelek, będzie „uwłaczało godności pieszych”. Chyba tylko tych, którzy mają zbyt mało oleju w głowie i swoje przekonania stylistyczne przedkładają nad życie. Oczywiście można też zmusić kierujących pojazdami, by jeździli wolniej i owszem, są oni bardzo często winni śmiertelnym wypadkom na drogach (Aż 1/3 z nich to wypadki z udziałem pieszych! (za: pap.pl)), ale trudno oczekiwać od kierowców, że poza terenem zabudowanym, gdy nie ma innych ograniczeń, będą jeździli z prędkością 50km/h. Wniosek płynie jeden- od noszenia kilku odblasków jeszcze nikomu korona z głowy nie spadła, zaś od zderzenia z pojazdem owszem.

I problem ten nie dotyczy wyłącznie spacerów poza terenem zabudowanym. Uważam, że również piesi w mieście, dla podniesienia własnego bezpieczeństwa, powinni nosić elementy odblaskowe. Lub przynajmniej przestać się ubierać wyłącznie na czarno, gdy wychodzą na spacery po zmroku. Co jest z tym czarnym, że nigdy nie wychodzi z mody!? Rozumiem, że to praktyczne i na czarnym nie widać zbytnio miejskiego brudu, ale chyba wolę oddać kurtkę do czyszczenia raz czy dwa razy więcej, niż zginąć na masce samochodu, który mnie nie dostrzeże. A może nie dostrzec. Nawet w mieście, gdzie teoretycznie jest dużo jaśniej niż poza nim. Mam jednak wrażenie, że niekiedy lampy uliczne zapalają się zbyt późno lub gasną zbyt wcześnie w stosunku do ciemności czy mroków panujących na ulicach. Ponadto bywają w mieście takie miejsca, które są niedostatecznie lub w ogóle (np. ze względu na remonty) niedoświetlone. W takich warunkach dostrzeżenie pieszego całego odzianego w czerń jest dla kierowcy nie lada wyczynem. Nie mówię już nawet o rowerzystach, którzy przemieszczają się znacznie szybciej niż piesi i to często na mizernie oświetlonych rowerach. Nie widać Was! Proszę, zdajcie sobie z tego sprawę. I choćby kierowca jechał 30km/h, może się zdarzyć, że dostrzeże Wasze manewry zbyt późno i nie będzie w stanie zahamować. Szczególnie gdy warunki na drodze są złe, np. pada deszcz i wszyscy uczestnicy ruchu są oślepiani przez samochodowe reflektory i ich odbicia w mokrej nawierzchni.

Dlatego ma postulat-wprowadźmy nowe kanony po-zmierzchowej mody. Niech jasne kolory zdominują nasze wierzchnie okrycia. Niech się zaroją ulice kurteczkami i płaszczykami w bieli, beżu lub awangardowym różu. A jeśli to nie możliwe, schowajmy butną dumę do kieszeni i zacznijmy nosić porządnie widoczne elementy odblaskowe. Odblaski Twoim nowym przyjacielem!