Brothers: a Tale of Two Sons

Z cyklu: Krótka piłka

Obrazek użytkownika Brama
5.05.2014

Ponownie w „Krótkiej piłce” goszczą baśniowe klimaty, choć tym razem zahaczymy o ich bardziej mroczny, niczym u braci Grimm, klasyczny odpowiednik. Oto opowieść o dwóch braciach, którzy by odnaleźć lekarstwo dla chorego ojca, wyruszyli w długą i niebezpieczną podróż. Ich odwaga i wzajemna miłość zostaną wystawione na niejedną próbę.

Brothers: a Tale of Two Sons Brothers: a Tale of Two Sons
  • Brothers: a Tale of Two Sons
  • Brothers: a Tale of Two Sons
  • Brothers: a Tale of Two Sons

Krótka piłka: Niezwykła baśniowa podróż dla koneserów wirtualnych opowieści. Dostępna w cyfrowej dystrybucji na PC, X360 i PS3.

Co wyróżnia grę szwedzkiego studia Starbreeze? Przede wszystkim jest to pozycja dla dojrzałego odbiorcy, ale nie chodzi mi o pełnoletność, tylko dojrzałość emocjonalną. Podróż jaka nas czeka pełna jest wzlotów i upadków; głównie wzruszeń, smutków, poświęcenia, ale i nadziei oraz miłości. Fabuła w połączeniu z rewelacyjną ścieżką dźwiękową niejednemu wyciśnie łezkę w oku. Gra nie posiada lokalizacji, postacie porozumiewają się w niezrozumiałym języku, ale ich mowa ciała i sytuacje, w których się znajdują, są tak wymowne, że nie stanowi to przeszkody. Prosta grafika ma swój urok a niedostatek poligonów w pełni rekompensuje baśniowa stylistyka i świetny design lokacji.

Nietypowo rozwiązano także mechanikę. Tym co ją wyróżnia jest fakt, że braćmi sterujemy… równocześnie. Jedna gałka analogowa odpowiada za poruszanie się jednym, druga – drugim. Jeszcze po jednym przycisku do interakcji z otoczeniem i… to już całość mechaniki. Chłopcy poza wyglądem (i rozmiarem) różnią się też siłą i temperamentem. Różnice te przekładają się na rozgrywkę a bracia muszą współpracować. Wyzwaniem jest tu właśnie konieczność sterowania obydwoma postaciami na raz, bo kiedy już otrzaskamy się ze sterowaniem zagadki nie stanowią wyzwania, rozwiązują się w locie. Pozostaje nam chłonąć historię, choć ta jest krótka – tak na 3 - 4 godziny – to zapewniam, że warto ją poznać.

Ocena: 9/10