Chris Hadfield – showman z kosmosu

Obrazek użytkownika besek
17.05.2013

Już sam fakt, że ktoś jest astronautą, robi na innych spore wrażenie. Ale i w tej nieprzeciętnej grupie zdarzają się osoby jeszcze bardziej nieprzeciętne. 53-letni Kanadyjczyk Chris Hadfield, po latach pracy jako pilot doświadczalny, poleciał w kosmos i szybko stał się gwiazdą.

Chris Hadfield na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Chris Hadfield na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej | fot. NASA
  • Start 35. misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną
  • Pierwszy dzień Chrisa Hadfielda na pokładzie ISS
  • Paryż z kosmosu

Chris Hadfield ma za sobą spore doświadczenie wojskowe – po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Kanadyjskich Sił Zbrojnych, w których zdobył tytuł inżyniera mechaniki. Później został pilotem. Latał między innymi na Canadairach CF-5 i CF-18 Hornet. Był pierwszym pilotem F-18, który przechwycił sowiecki bombowiec taktyczny nad terytorium Kanady. W swojej karierze pilotował ponad 70 różnych typów maszyn. Zdobył też tytuł magisterski z zakresu systemów lotnictwa.

W 1992 roku został astronautą – jednym z czterech Kanadyjczyków, którzy musieli pokonać ponad 5 tysięcy innych kandydatów. Na orbicie znalazł się po raz pierwszy w 1995 roku, podczas wyprawy z zaopatrzeniem na rosyjską stację Mir.

"Powrót do Grawitacji, dzieje się tyle rzeczy. To dziwne uczucie, gdy mówiąc czuję wagę moich ust i języka! Jestem też oszołomiony - oblałbym każdy test trzeźwości."

Chris Hadfield, po powrocie na Ziemię.

Jego ostatnia wizyta na orbicie zakończyła się kilka dni temu – na Ziemię wrócił 14 maja 2013, po ponad 5 miesiącach pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Hadfield pełnił rolę dowódcy podczas tej misji. Pomimo dużej ilości pracy, Hadfield swój wolny czas wykorzystywał udzielając się w mediach społecznościowych – nagrał sporo ciekawych filmów, w których popularyzuje wiedzę o kosmosie i dzieli się informacjami o życiu na orbicie. Opowiada o tym jak w kosmosie wykonuje się pozornie proste czynności, które stają się całkiem skomplikowane gdy trzeba je wykonać przy braku grawitacji.

Chris Hadfield okazał się mieć spory talent do występów medialnych. Jego posty i filmy w krótkim czasie zyskały ogromną popularność. Jego profil na Twitterze śledzi prawie milion osób (stan na 16.05.2013 r.). Jego filmy można znaleźć na YouTube, na oficjalnym kanale Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej.

Wyjaśnia i prezentuje, między innymi, jak można spać w kosmosie, jak przy braku grawitacji wykonywać ćwiczenia fizyczne, ale i np. co stanie się z wodą wyciśniętą z ręcznika. Rekordy oglądalności bije jednak film „Space Oddity” – pierwszy teledysk autentycznie nakręcony w kosmosie. Hadfield wykonuje na nim cover utworu Dawida Bowie. Klip obejrzało już ponad 12 milionów Internautów. Pożegnalna piosenka nagrana przed zakończeniem misji ma naprawdę niesamowity wydźwięk.

35. Ekspedycja na Międzynarodową Stację Kosmiczną zakończyła się po pięciu miesiącach. Trójka astronautów wróciła na Ziemię na pokładzie rosyjskiego statku Sojuz TMA-07M. Załoga podczas pobytu w kosmosie przeprowadziła ponad 130 eksperymentów naukowych – od badania ludzkiego serca po poszukiwanie ciemnej materii.

Niezależnie od tego, spore uznanie należy się sympatycznemu wąsaczowi za popularyzowanie nauki i wiedzy o kosmosie oraz inspirowanie młodych ludzi do podążania za swoimi pasjami. Gdy pochodzący z rolniczej rodziny facet, który przebywa aktualnie ponad 400 kilometrów nad powierzchnią Ziemi i dowodzi Międzynarodową Stacją Kosmiczną, mówi ci, że wszystko jest możliwe – trzeba mu wierzyć.