Dan Brown "Inferno"

Recenzja książki

Obrazek użytkownika Brama
8.05.2014

Dzisiaj do „Krótkiej piłki” trafia najnowsza powieść sensacyjna Dana Browna. Pisarz kontynuuje przygody dzielnego, aczkolwiek nieco pechowego znawcy symboli wszelakich. Tym razem Robert Langdon budzi się ze śpiączki we włoskim szpitalu nie mając pojęcia jak tam trafił. Najwyraźniej ktoś próbuje go zabić, jednak po głowie krążą mu jedynie niejasne wizje rodem z „Piekła” – pierwszej księgi „Boskiej komedii” Dante Algierii, w której autor poukrywał całe mnóstwo niepokojących symboli. Jakie jest ich znaczenie? Czy próba rozwikłania zagadki będzie piekłem także dla czytającego?

Fragment okładki "Inferno" Dan Brown Fragment okładki "Inferno" Dan Brown

Krótka piłka: Jeszcze thriller, czy już fabularny przewodnik turystyczny? Przywary, choć liczne, nie rujnują doszczętnie tej powieści. Akcja potrafi wciągnąć. 

Na szczęście nie, bo po ślamazarnym i nudnym „Zaginionym symbolu” pisarz zdaje się powoli wracać do formy. Co prawda wciąż nie jest idealnie, ale przynajmniej akcja odzyskała tempo a wydarzenia rozgrywające się na kartach powieści skutecznie przyciągają uwagę czytelnika. W „Kodzie Leonarda da Vinci” czy „Aniołach i Demonach” wykładowca szukał wskazówek zaszyfrowanych w znanych dziełach sztuki, poznawaliśmy ich ukryte „prawdziwe” znaczenie. Tutaj, w przeciwieństwie do pierwszych dwóch przygód profesora, opisy pięknych renesansowych dzieł sztuki dorzucone są niejako na siłę i nie mają większego znaczenia dla fabuły. Dlatego „Inferno” miejscami bardziej przypomina przewodnik turystyczny niż trzymający w napięciu thriller.

Nie da się napisać powieści przygodowej nie popadając w pewne schematy. Sytuacja musi odwrócić się o 180 stopni pokazując nam, jak bardzo się myliliśmy w ocenie sytuacji, zakończenie powinno zaskoczyć. Z tym, że Brown chyba nieco z tym wszystkim przesadził, w efekcie jego „niespodziewany” zwrot akcji jest nieco naciągany, nieprawdopodobny. Chociaż w ogólnym rozrachunku lektura była satysfakcjonująca to nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że „to się trochę nie klei”.

Inferno

Autor:
Przekład:
Rok wydania:
2013
Liczba stron:
592
ISBN:
978-83-7508-712-3
Ocena:
6
10
Zrecenzował: