Dlaczego należy mówić poprawnie?

Obrazek użytkownika Roman Krzywiński
13.09.2012
fot. wax115

Jeżeli chcemy, aby nasza kultura przetrwała musimy mieć język. Moim zdaniem to najważniejszy warunek. Żeby naszą mowę dało się nazwać językiem, musi ona spełniać dwa warunki:

  • musi nam dać poczucie polskości
  • musi się kojarzyć z czymś pięknym, i dawać poczucie piękna ludziom się nim posługującym.

To drugie jest wyjątkowo ważne. Język ma bardzo duży wpływ na psychikę człowieka. Dopóki nie będziemy mieli poczucia, że nasz język jest piękny, będziemy sami siebie i siebie nawzajem uważać podświadomie, za gorszych oraz zawsze będziemy przegrywać z innymi (na własne życzenie).

Sprawny i piękny język to kolosalna korzyść, dzięki któremu ludzie z innych stron świata mogą się w pełni rozwinąć i przez to mają nad nami przewagę. Uważam, że my wszyscy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Chcemy mówić, ale nie dbamy o to, by mówić pięknie i poprawnie.

Ażeby język dawał poczucie piękna, po pierwsze: musi być uporządkowane słownictwo i gramatyka. Nie może być tak, że każdy dane słowo pisze lub mówi inaczej. Reguły pisowni winny pozostać przejrzyste i logiczne. Po drugie: muszą się znaleźć ludzie, którzy pokażą nam jak tego języka pięknie używać.

Mówić poprawnie to wielka satysfakcja; to ogromna wiedza i przyjemność, którą powinniśmy się szczycić. Dlatego warto pamiętać o tym, że:

„ POLACY NIE GĘSI, IŻ SWÓJ JĘZYK MAJĄ?”