Finał akcji "Zauważ Mnie" chodzi (p)o zdrowie

Obrazek użytkownika Redakcja Po Przecinku
14.02.2013
  • Materiały organizatora

Dziś 14 lutego i chociaż ogromna większość kojarzy ten dzień jedynie ze świętem zakochanych, ważniejsze znaczenie ma Dzień Chorego na Padaczkę. Pamiętajmy zresztą, że święty Walenty to patron ciężkich chorób, umysłowych i nerwowych. Zostając patronatem akcji „Zauważ mnie” chodzi (p)o zdrowie chcieliśmy przypominać o tym, że w Polsce żyje około 400000 osób chorych na padaczkę.

Ludzie chorzy na epilepsję bardzo często czują się wykluczeni ze społeczeństwa, muszą zrezygnować z normalnego życia. Zrozumienie tej choroby i najzwyklejsza wiedza o tym, jak sobie radzić z jej objawami stoją na bardzo niskim poziomie. Tymczasem odpowiednie leczenie i akceptacja może dać tym osobom szansę na normalne życie. Rozejrzyjmy się wokół, dostrzeżmy problemy innych.

Akcja „Zauważ mnie” ma zwrócić uwagę na problem chorych na padaczkę, promując przy okazji zdrowy tryb życia i coraz bardziej popularny nornic walking. Wydarzenie odbywa się już po raz trzeci. W ciągu dwóch tygodni uczestnicy przeszli z kijkami blisko 500 kilometrów, organizując po drodze happeningi i akcje informacyjne. Po drodze do marszu można było przystąpić i czynnie brać udział w całej akcji.

Opis każdego etapu marszu relacjonowany jest na stronie jednego z partnerów akcji: www.nordic.slupsk.pl, oraz organizatora, Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę - www.padaczkaslawno.webd.pl/. Dziś marsz dociera do swej mety w Koszalinie. Wielki finał odbędzie się w Hali Gwardii o 14:30.

Prezentujemy przy okazji plakat samej akcji, jaki Europejskiego Dnia Padaczki, opracowany przez International Bureau for Epilepsy w Dublinie. W ciągu najbliższych dni podsumujemy tegoroczną akcję, porozmawiamy z jej organizatorką, Panią Jadwigą Grochowalską; będziemy was namawiać do zwracania uwagi na tych, którzy uwagi potrzebują.