Historia Nordic Walkingu w Polsce

Obrazek użytkownika Roman Krzywiński
21.08.2012

Pierwsze wzmianki o uprawianiu NW w Polsce, pojawiają się na początku tego wieku, a konkretnie na przełomie 2007-2008 roku w Borach Tucholskich pod egidą jednego z najlepszych nordikowców, kol. Piotra Kowalskiego.

fot.: Roman Krzywiński

2009 rok to dalszy rozwój NW, gdzie podczas wizyty w Europejskim Centrum Nordic Walking w Barlinku panowie Michał Grabski, Andrzej Kowalski, Eugeniusz Semrau oraz Marek J. Lejek kontaktują się z Olgierdem Bojko z Polskiej Federacji Nordic Walking w celu omówienia współpracy nad pozyskiwaniem terenów i oznakowania ich na cele NW. Wzmianki, o pierwszej oficjalnej imprezie mówią, że odbyła się 2 maja 2009 roku w Borach Tucholskich.

Na terenie całego Kraju działa wiele Organizacji, Fundacji oraz różnych Klubów, które mimo niechęci do wspólnego działania organizują różnego rodzaju szkolenia, zawody itp. Mimo tych problemów w 2009 roku zostają zorganizowane pod egidą PFNW polskiego przedstawiciela INWY „Międzynarodowej Organizacji NW” oraz Gnieźnieńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji I Mistrzostwa Polski w Gnieźnie. W tym samym roku odbywają się również Mistrzostwa Polski w Zielonej Górze, Blachowni, Złotoryji. Nasuwa się pytanie które Mistrzostwa Polski mają rangę MP, natomiast chwała tym, którzy brali w nich udział /uczestnikom zawodów/. Rok 2009 to wyjazd na Mistrzostwa Świata do Austrii, gdzie reprezentacja Polski z Gnieźnieńskich zawodów odnosi ogromny sukces, przywożąc ze sobą dużo medali, wrażeń i nowinek.

Rok 2010-2012 to dalszy rozwój NW w Polsce, a przy tym wiele szkoleń na instruktorów, przewodników i sędziów, którzy czynnie pomagają w rozkwicie tej popularnej dyscyplinie sportu, o ile można ją tak nazwać.

Po raz pierwszy PFNW organizuje Puchar Polski oraz II Mistrzostwa Polski w NW w Gnieźnie, natomiast słynna z organizacji wielu imprez i zawodów NW Złotoryja, czyli Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking członek TAFISA (Międzynarodowa Federacja Sportu Dla Wszystkich) pod bystrym okiem Pauliny Ruty – Kaczmarskiej organizuje I Międzynarodowe MP w NW.

Zwycięzcy z Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Nordic Walking pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PolskiegoKomitetu Olimpijskiego we wszystkich kategorii wiekowych, w ramach jednej z nagród, ufundowanej przez sponsora, pojechali reprezentować Polskę na Mistrzostwa Świata w Nordic Walking do Austrii., gdzie również jak ich poprzednicy osiągają wspaniały sukces stając się drugą po Austriakach potęgą na Świecie.

Rok 2010-2011 to również duże wyzwanie dla Poznania, który, udanie organizuje nad poznańską Maltą zawody Eco Nordic Walking 2010, w których uczestniczy 270 zawodników różnych kategorii wiekowych. Jak na pierwszy raz – brawo Poznań!!! Zobaczymy co miasto zrobi w 2012 roku.

Reasumując całość można stwierdzić, że Nordic Walking bardzo szybko rozwija się w Polsce, a organizatorzy tych imprez prześcigają się, żeby wypadły one jak najlepiej pod względem organizacyjnym i sportowym. Niezrozumiałe jest tylko to, że możni NW w Polsce nie potrafią się porozumieć i stworzyć jednej wspólnej organizacji, która posiadałaby uprawnienia państwowe/ przykład PZLA, itp./ Przecież sędziowie, czy instruktorzy szkoleni przez PFNW, PSNW, PZNW, F-AKTYWNI, posiadający certyfikaty, niczym się nie różnią od siebie ani wiedzą ani przepisami. Myślę, że chodzi tu po prostu o pieniądze, na których można zrobić niezły biznes.

I na koniec - Nordic Walking w Polsce będzie istniał, bo ludzie tego chcą i cieszą się, ze spotkań, poznawania zakątków naszego kraju i rywalizacji na różnych zawodach.