Jak opowiedzieć o nas Marsjanom?

Obrazek użytkownika Roman Krzywiński
11.10.2012

Za pomocą którego symbolu będzie można zakomunikować o istocie kultury, sensie czasu i jego właściwościach, w którym żyjemy, na przykładzie Marsjan, którzy lądują w okolicach ulicy R. Strzałkowskiego w Poznaniu i rozpierzchają się we wszystkich kierunkach? Jak im (tym przybyszom) wyjaśnić sens obecnego czasu za pomocą mitu i symbolu?

Jak opowiemy Marsjanom o swoich wartościach? | fot. reidrac/flickr (CC BY-SA 2.0)

Nad istotą XXI wieku zastanawiają się tysiące a może setki tysięcy ludzi na całej kuli ziemskiej. Prowadzone są nawet ankiety co jest symbolem „naszych” czasów, naukowcy zastanawiają się jaki mit będzie krążył o wieku XX i XXI w przyszłości. My znamy mity starożytne, które tylko częściowo znajdują odzwierciedlenie  w naszym bycie. Część wartości w nich zawartych całkowicie się zdewaluowała . . .

Gdybym spotkał przybyszów z kosmosu, innego świata, Marsjan na przykład, co miałbym im powiedzieć o życiu na ziemi? Czy istnieją dzisiaj wzniosłe symbole, czy wszystko opanował materializm, użyteczność i inne temu podobne wartości? Co Marsjaninowi mógłbym powiedzieć? Z pewnością jedno: symbolem powszechnie funkcjonującym, najbardziej  wymownym jest komputer – mała skrzynka łącząca kontynenty, państwa, ludzi. „Skrzynka”, bez której człowiek prawie nie potrafi funkcjonować.

Innym symbolem, odpowiednikiem ognia z mitów starożytnych jest telefon komórkowy! To często najcenniejsza zdawałoby się dla współczesnego Ziemianina rzecz. No i oczywiście samochody i samoloty. Bez tych symboli  charakterystyka dzisiejszych czasów byłaby z pewnością niepełna. Żeby taki Marsjanin zrozumiał, jak my istoty ziemskie żyjemy i funkcjonujemy, posadziłbym go przed laptopem i pokazał mini-prezentację – internet – na czym polega, przesyłanie zdjęć – kontakt, samoloty, samochody – przemieszczanie, telefon – podobnie jak komputer  – źródło kontaktów.

Z jednym miałbym poważny problem – jak prosto i zrozumiale wytłumaczyć Kosmicie co to jest pieniądz. Kawałek plastyku wraz z bankomatem, to coś co daje władzę we współczesnym materialnym świecie. Jak to ująć, jakimi słowami i gestami ? Ciekawe jak przybysz z innej planety postrzegałby te symbole? Czy byłyby odczytane tak jak przez nas? Na pewno zrozumiałby, że istotą  naszych czasów są maszyny, od których człowiek jest  w zasadzie uzależniony, bez których trudno mu funkcjonować.

Łatwiej zobrazować czas w którym  żyjemy za pomocą mitu. Nie będzie to mit, podobny do tych które już znamy. Głównymi bohaterami są ludzie, ale nie indywidualnie, tylko tłum, tysiące, miliony ludzi. Istoty, które wprawione zostały w niesamowity pęd, pogoń za czasem, pieniędzmi, materialną stroną życia. Ludzie, którzy zapominają, przez tempo życia, o podstawowych (wydawałoby się) jego wartościach. O miłości, uczuciach, nawet o drugim człowieku. Coraz trudniej znaleźć na to czas. Czas wszystkich wykonywanych  przez nas - istoty doskonałe, czynności skracany jest do minimum.

Człowiek dąży do tego, by zrobić jak najwięcej, jak najwydajniej, zachowując się niemal jak maszyna, robot. Z braku czasu, w tej pogoni za „lepszym” życiem, ludzie zaczynają masowo poznawać się przez Internet. Rozmawiają przez telefon lub światłowody, oszczędzając w ten sposób czas. Do czego to doprowadzi ? Jaki będzie koniec mitu o człowieku i jego życiu z przełomu XX i XXI wieku? Trudno przewidzieć, chociaż optymistycznie to nie wygląda. Być może w pewnym momencie świat się opamięta, zwolni, zatrzyma się może nawet na chwilę, i spojrzy na to co się stało. Może wróci czas na uczucia, miłość, dzieci, które stają się powoli mitem, czymś co funkcjonowało kiedyś, na co obecnie nie ma czasu, co nie ma zastosowania.

Czy nasz Marsjanin zrozumie symbole i mit obrazujące nasz świat? Jak je odczyta? Może będą niezrozumiałe, a może wręcz odwrotnie – jasne i czytelne, bo wyższa cywilizacja, z której on pochodzi przeszła już ten etap? Nie wiem, ale nie potrafiłbym znaleźć innych symboli, obrazujących obecny czas. Może przedstawiłem zbyt mrocznie otaczający nas świat, ale chyba takie są fakty i mity o dzisiejszym czasie i jego istocie.