Kolorujemy świat

Obrazek użytkownika Filip Krause
25.06.2013

Patrzę jak rośnie mój syn i gdybym mógł, sprawiłbym, że będzie dzieckiem już zawsze. Półroczny brzdąc jest szczęśliwy i beztroski. Cieszy się, kiedy uda mu się sięgnąć do grającej zabawki, kiedy drze na kawałki moją gazetę, albo gdy wygłupiamy się z żoną i stroimy miny. Jest najedzony, ma suchą pieluszkę, właśnie obudził się po dwugodzinnej drzemce. Świat dla niego jest dobrym, bezpiecznym i kolorowym miejscem. Myślę czasami o tym, że w miarę dorastania będzie dostrzegał coraz więcej szarości, okrucieństwa i niesprawiedliwości. To naturalne dla każdego z nas, ale jednak włącza się u mnie to niemożliwe, idealistyczne pragnienie, żeby go przed tym przestrzec.

rys. Adrian Serghie/flickr

Świat czeka, żeby go podbić

W dzieciństwie wszystko jest możliwe. Książki i filmy pokazują nam światy, które możemy odkryć, jeżeli tylko chcemy. Mieszkańcy obcych krajów z otwartymi ramionami witają przybywających podróżnych. W tych ciepłych można się opalać i popijać soki wyciśnięte ze świeżo zerwanych owoców. Nadmorskie bajeczne królestwa są bogate i dumne, a żyjący tam ludzie pielęgnują swoją kulturę, szanując przy tym inne. Jeśli masz kłopoty, ktoś wyciągnie pomocną dłoń. Bogate państwa zachodnie to prawdziwe perły architektury i organizacji. Dobrze zarządzane pozwalają żyć swym obywatelom dostatnio i bez problemów. Dyskusja jest najlepszym sposobem rozstrzygnięcia pojawiających się różnic zdań.

Sport kształtuje charakter

W piłkę gra każdy chłopak; gra się wszędzie i z każdym. Jak się będzie w tym dostatecznie dobrym, można trafić do wielkiego świata futbolu, w którym panują sportowa rywalizacja fair play i radość z uczciwego wygrywania. Ludzie trenują sztuki walki, lekkoatletykę, sporty zimowe… robią to, żeby kształtować swój charakter, ciało, pielęgnują swoje zdrowie… Sportowcy są naszymi idolami, bo pokazują, że ciężką pracą można osiągnąć wyżyny możliwości i spełniać swoje marzenia.

Dobro zawsze wraca do ciebie

Życzliwość popłaca – po stokroć. Jeśli jesteś dobry i uprzejmy, ludzie odpłacą ci się tym samym. Agresja i waleczność w osiąganiu celów to droga gorsza, niehonorowa. Niepowodzenie to nie koniec, mamy przed sobą całe życie, a świat za chwilę odpłaci ci to potknięcie jakimś soczystym sukcesem. Uśmiechaj się i wyciągaj pomocną dłoń do każdego – inni także będą dbali o pielęgnowanie tych zasad, więc nie grozi ci niesprawiedliwość. Ufaj ludziom z założenia; nie myśl o tym, że ktoś może chcieć twojego nieszczęścia – to droga donikąd.

Wszystkie problemy można rozwiązać

Problemy pojawiają się, to nieuniknione, ale można je rozwiązać, szczególnie z pomocą bliskich. Aby żyć szczęśliwie, wystarczy nie przykładać dużej wagi do pieniędzy i nic nie znaczących dóbr materialnych. To tylko rzeczy nabyte, bez których można się obejść. Innych kłopotów można szybko się pozbyć. Zresztą, żyjąc cnotliwie, minimalizujemy ryzyko pojawienia się barier nie do przeskoczenia. Dobre nastawienie i optymizm pozwolą rozświetlić mrok.

Kolorujemy

W ile z tych prawd będzie wierzył mój syn, będąc w moim wieku? W jakich sytuacjach przyjdzie mu to wszystko zweryfikować? Jak ciężko będzie mu się pogodzić z tym, że świat to miejsce groźne? Nie zawsze będę przy nim, żeby wynagradzać jego rozczarowanie i tłumaczyć niesprawiedliwość tego co dzieje się wokół, ale z całych sił i wszystkimi sposobami, będę się starał kolorować z nim ten świat. Bierzemy kredki, mamy przed sobą ciężką walkę.