Kupno konsoli – poradnik

Obrazek użytkownika Brama
18.09.2012

Wybór konsoli do gier nie jest sprawą prostą. Z moich poprzednich artykułów, dowiedziałeś się już jakie konsole są obecnie na rynku, czym się charakteryzują oraz jakie są ich mocne i słabe strony. Pora więc na ostateczny wybór.

Stara (po lewej) i nowa wersja PlayStation 3. Nowa jest ok 30% mniej prądożerna i występuje z większymi dyskami twardymi

Ten każdy musi podjąć sam, nie będę nic sugerował, chociaż wiem, którą konsolę ja bym zabrał na bezludną wyspę. Zanim jednak pobiegniesz do sklepu, warto zorientować się na czym grają Twoi znajomi, mogą oni pomóc w podjęciu decyzji, czy pozwolić przetestować konkretne tytuły. A po zakupie zazwyczaj chętnie wymienią się, czy pożyczą posiadane gry, oraz umówią się na partyjkę gry sieciowej. Kupno innej konsoli niż posiada większość znajomych sprawi, że wszystkie nowości będziemy musieli kupować sami, a w multi będziemy grać z przypadkowymi ludźmi. Ale ostatecznie to Twój wybór i jeżeli czujesz, że jakiejś gry, czy serii brakowałoby Tobie na konsoli posiadanej przez znajomych to nie wahaj się i kup sprzęt, który bardziej Tobie leży. To w końcu gry są tutaj najważniejsze.


Cenowy zawrót głowy
Ostatnim kryterium jakim powinniśmy się kierować przy wyborze sprzętu do grania jest cena. Ograniczę się tutaj do konsol ze stajni Sony i Microsoft'u, gdyż gracze w naszym kraju na Nintendo decydują się bardzo rzadko. I to nawet pomimo faktu, że Wii można nabyć już za około 500 zł. Najwidoczniej brak możliwości HD i marketingu zrobiły swoje.


W przypadku gier sprawa jest prosta: ceny są jednakowe na obu systemach, jednak wyższe niż na komputerach klasy PC. Za nowość zapłacimy zazwyczaj 199 – 249 zł im jednak dalej od premiery tym bardziej ceny maleją, schodząc nawet poniżej 50 zł za klasyczne pozycje (są to zazwyczaj gry z początku obecnej generacji, jednak wciąż warte uwagi). Szukając w Internecie i na serwisach aukcyjnych szybko znajdziemy interesującą nas grę w atrakcyjnej cenie.


W przypadku samych konsol sprawa nieco się komplikuje. W wymarzony sprzęt można się zaopatrzyć w cenie poniżej tysiąca złotych (Xbox jest zazwyczaj nieco tańszy). Jednak do wszystkich promocji należy podchodzić z zimną głową, gdyż może się okazać, że nabyliśmy konsolę z małym dyskiem. O ile 160GB w PlayStation 3 jest jeszcze do przełknięcia o tyle najtańsza wersja Xboxa z 4GB pamięci Flash to jakieś nieporozumienie. Absolutnie odradzam zakup tej wersji, gdyż pozbawia nas możliwości instalacji gry na dysku, którą oferują niektóre gry (działają dzięki temu szybciej) oraz praktycznie odcina nas od bogactwa tytułów dostępnych drogą cyfrową. Również Sony, jak mówi plotka, planuje wprowadzenie nowej wersji konsoli z 16GB pamięci – to wciąż za mało, zwłaszcza, że część gier z PS3 wymaga instalacji (na Xboxie to tylko opcja).


Kolejną kwestią jest zakup konsoli używanej. Unikajmy zakupu konsol sprzed liftingu – czyli w starej wersji wyglądu. Po pierwsze nowsze wersje są mniej awaryjne i lepiej wyposażone. Zwłaszcza stary Xbox był uznawany za bardzo awaryjny, a niektóre jego wcześniejsze wersje w ogóle nie posiadały dysku twardego czy wejścia HDMI, miały też przewodowego pada i nie posiadały WiFi. Starsze wersje PS3 miały mniejsze dyski (40 – 80GB) i pady pozbawione wibracji. Po drugie może się okazać, że za atrakcyjną ceną kryje się zamęczona konsola na granicy padnięcia lub nawet taka, która awarię ma już za sobą a do życia przywrócona została przez „profesjonalny” serwis, co niemal gwarantuje kolejną awarię, z której konsola już się nie podniesie.

 

Idziemy na zakupy
Wybierając się na zakupy warto wziąć kartkę i długopis, ale przede wszystkim głowę! Nie kupujmy sprzętu na gorąco w pierwszym lepszym markecie tylko na chłodno porównajmy oferty kilku sklepów w okolicy, lub przeszukajmy Internet w poszukiwaniu atrakcyjnej oferty. Patrzmy uważnie co kupujemy, co znajduje się w zestawie, sprawdzajmy pojemność dysku, by później nie było rozczarowania. Od razu kup kabel HDMI by podłączyć konsolę do telewizora HD, w zestawie z konsolą go nie będzie, zapytaj sprzedawcę o poradę, ale nie daj się zwariować – kabel za 200 zł w niczym nie będzie lepszy od takiego za 50 – 80 zł.


Jeżeli zależy nam na kontrolerach ruchowych, dodatkowym padzie czy kilu grach na start zapytajmy sprzedawcę o zestawy. Często zapłacimy wtedy mniej niż przy kupowaniu wszystkiego osobno. Jednak jeżeli nie znajdziemy zestawu, ze wszystkim co byśmy chcieli dostać, np. mało prawdopodobne jest byśmy z konsolą dostali i kontroler ruchowy i dodatkowego pada, to nie kupujmy wszystkiego od razu na miejscu. Tak samo nie rzucajmy się by na hurra kupować od razu dziesięć gier.


O ile kupno całego systemu przez Internet może się niektórym wydawać dość ryzykowne i warto skorzystać ze stacjonarnego sklepu (prostsze reklamowanie sprzętu), o tyle drugiego pada czy kolekcję gier warto zakupić drogą elektroniczną. Markety dbają zazwyczaj aby oferować sprzęt w przyciągających oko cenach, jednak jeśli chodzi o akcesoria i zwłaszcza gry to zazwyczaj nie nadążają za zmianami i tak często grę, za którą życzą sobie bagatela 200 zł, na Allegro można dostać za ułamek tej kwoty. Jednym słowem myśl i szanuj swoje pieniądze.

 

A kiedy już nabędziesz wymarzoną konsolę, dla siebie czy dla dziecka, to życzę Tobie by dostarczyła ona wielu niezapomnianych wrażeń i stała się centrum domowej rozrywki. Bo gry to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu z dziećmi i całą rodziną. Ważne jedynie by dobierać gry odpowiednio do wieku swoich pociech i zachować umiar. Wtedy gry będą nie tylko doskonałą rozrywką dla rodziców, ale też, wbrew obiegowej opinii, pomogą rozwijać się ich dzieciom. Zatem miłej zabawy!

 

Aktualizacja (19.09.2012):

Sony na konferencji poprzedzającej targi Tokyo Game Show potwierdziło oficjalnie nową, jeszcze smuklejszą wersję PlayStation 3. Zadebiutować ma ona 28 Września w wersji z 500 GB, a po jakimś czasie pojawić ma się również w tańszej z 12 GB pamięci (a nie 16 GB, jak mówiło się wcześniej). Oficjalne ceny to odpowiednio 299$ i 229$ czyli w Polsce prawdopodobnie 1199zł i 849zł, ale podejrzewam, że i te ceny szybko spadną. Do tańszej wersji będzie można, według informacji prasowej, dokupić dedykowany dysk twardy o pojemności 250 GB, co jest o tyle dziwne, że w dotychczasowych wersjach konsoli można było samodzielnie wymienić dysk na dowolnej wielkości o tych samych parametrach co oryginalny. Nie znam jeszcze ceny tego akcesorium, ale podejrzewam, że nie wpłynie to pozytywnie na opłacalność zakupu tańszej wersji. Nadal polecam konsolę z większym dyskiem.