Londyn

Z cyklu: Okruszki

Obrazek użytkownika Redakcja Po Przecinku
23.05.2014

Jeżeli jestescie głodni wiedzy, najecie się do syta naszymi Okruszkami. Dzielcie się ciekawostkami ze znajomymi i rodziną, zabłyśnijcie znajomością nadzwyczajnych faktów.

Londyn, Tower Bridge Londyn, Tower Bridge | fot. Bartłomiej Swojak

Zapraszamy was do Londynu, jednej z najciekawszych stolic Świata, miasta Sherlocka Holmesa, Shakespeare'a i brytyjskiej rodziny królewskiej. Miłego zwiedzania!

 

Londyńskie metro jest jednym z najstarszych na świecie. Łączna długość tras to 408 km, a obsługuje je 275 stacji. W podziemiach londyńskiego metra temperatura powietrza jest przeciętnie o 10 stopni wyższa niż na powierzchni.

 


Big Ben

W 1949 r. zegar na wieży Big Ben opóźnił się o 41 minut, z powodu stada ptaków, które usiadło na wskazówce pokazującej minuty.

 

 

W Londynie pojawił się pierwszy bankomat na świecie. Mieścił się on w oddziale Barclays Banku w dzielnicy Enfield Town. Było to w 1967 r.

 

 

LatarniaLondyn jako pierwsze miasto na świecie zastosował latarnie uliczne. Było to w 1417 r.  

 

 

London Eye

London Eye ma 135 metrów wysokości, a jego pełny obrót trwa około 30 minut. Koło obraca się z prędkością niecalego kilometra na godzinę, więc pasażerowie wsiadają i wysiadają bez zatrzymywania wagoników.

 

 

Pałac Buckingham

Pałac Buckingham zbudowany został w 1703 roku, a stałą rezydencja królewską został w roku 1837 r.

 

 

Londyński autobus

9 grudnia 2005 r. był ostatnim dniem, kiedy legendarne autobusy Routemaster wyjechały na trasę linii 159. Burmistrz Londynu - Ken Livingstone pomimo protestów mieszkańców wycofał legendarny autobus z ulic Londynu. Obecne autobusy nawiązują do tradycyjnej linii Routemastera. Są one jednak o kilka generacji nowocześniejsze.

 

 

Charakterystyczne dla Londynu czerwone budki telefoniczne zaprojektował Sir Giles Gilbert Scott.