Na czym grać? - wybór sprzętu.

Obrazek użytkownika Brama
9.08.2012

Obecnie na rynku dostępnych jest zatrzęsienie urządzeń umożliwiających uruchomienie gier video. Każdy z nas jest graczem, choć część z nas nawet sobie tego nie uświadamia. Bo kto nie grał w sapera, czy pasjansa na Windowsie, Tetrisa w komórce, czy nie spróbował Angry Birds na ekranie smartfona? Także w niemal każdym domu znajduje się komputer i praktycznie każdy nadaje się do gier, wszystko zależy od stopnia ich skomplikowania. Coraz większą popularność zdobywają proste gry przeglądarkowe i tytuły dostępne w serwisach społecznościowych.

fot. Gina Smith

A co jeżeli połknęliśmy bakcyla elektronicznej rozrywki a te proste pozycje przestają nam wystarczać? Chcielibyśmy zasmakować tych wysokobudżetowych produkcji z realistyczną grafiką i wciągającą akcją, coraz częściej reklamowanych w polskiej telewizji i na bilbordach. Rynek sprzętu do grania można podzielić na trzy segmenty: mobilny – tutaj znajdują się smartfony i tablety, a także konsole przenośne (te ostatnie to temat na osobny artykuł); komputery, gdzie dominuje PC z systemem operacyjnym Windows; oraz konsole stacjonarne.

Wraz z rozwojem technologii mobilnych coraz potężniejsze stają się urządzenia, które nosimy w kieszeni. Przeciętny smartfon mocą obliczeniową przebija komputery sprzed kilku lat, dotyczy to zarówno procesorów jak i układów graficznych. Coraz lepsze są też ekrany, nic więc dziwnego, że producenci gier dostrzegli potencjał drzemiący w tych urządzeniach. Jest to również wielki rynek zbytu bo telefon ma przy sobie niemal każdy. Zarówno tablety jak i smartfony korzystają z podobnych podzespołów i systemów operacyjnych, dlatego daną produkcję często znajdziemy na obu rodzajach urządzeń.

Prym wiodą w tym segmencie iPhone i iPad od firmy Apple, oraz telefony i tablety różnych producentów oparte na systemie Android. O ile te pierwsze cieszą się ogromną renomą i kosztują niemało, o tyle te drugie znajdziemy w każdym przedziale cenowym i jakościowym. Wszystkie je łączy jedno - mają minimum fizycznych przycisków, dlatego gry obsługuje się za pomocą ekranu dotykowego i ewentualnie wychyleniami. Tak więc o ile graficznie mogą być one bardzo zaawansowane o tyle pod względem mechaniki są to zazwyczaj bardzo proste produkcje. W dodatku w zalewie, co prawda bardzo tanich, tytułów ciężko jest wyłowić coś godnego uwagi.

Nie kupujmy gotowych zestawów, nawet w tych „elektronicznych” marketach. W specjalistycznych sklepach możemy liczyć na fachową pomoc, szeroki wybór podzespołów oraz złożenie i przetestowanie komputera.

Posiadając mocnego peceta, pozbywamy się problemu: idziemy do najbliższego marketu, kupujemy interesującą nas pozycję i po instalacji możemy się cieszyć wymarzoną grą. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce właściciele komputerów często muszą borykać się z różnymi przeszkodami i problemami, które osobę niezorientowaną mogą przyprawić o prawdziwy ból głowy.  A to gra potrzebuje stałego dostępu do internetu, niezależnie czy gramy po sieci czy tylko w tryb dla jednego gracza, a to wymaga odinstalowania programów do kopiowania płyt, albo w ogóle się nie uruchamia chociaż komputer spełnia wymagania. Nie chcę tutaj demonizować, bo komputery jak najbardziej do grania się nadają, oferują też obecnie najlepszą grafikę, jednak zakup takiej maszyny z jednej strony wymaga sporej wiedzy, z drugiej często inwestycji niemałych pieniędzy, bez których nie kupimy dobrego sprzętu.

O ile jednak zarówno smartfony (i tablety), jak również komputery umożliwiają granie, to nie są to sprzęty stworzone stricte z myślą o elektronicznej rozrywce. Stąd pojawiają się typowe dla nich ograniczenia, jak prosta mechanika gier na smartfonach, czy problemy z kompatybilnością gier na pecetach. Dlatego warto zwrócić swoją uwagę na sprzęt stworzony specjalnie do elektronicznej rozrywki: konsole. Są one w istocie komputerami, zamkniętymi w zwartej, atrakcyjnej wizualnie obudowie z ograniczonym systemem operacyjnym i bez możliwości rozbudowy podzespołów. Wszystko to po to by uczynić korzystanie z nich i grę jak najprostszymi i przyjemnymi.

W kolejnych tekstach przedstawię jakie konsole są dostępne aktualnie na rynku, pomogę Tobie wybrać tę odpowiednią i przestrzegę na co uważać przy zakupie. Dowiesz się też nieco o samych sprzętach i graniu na nich. Zapraszam!