Obama w Polsce

Z cyklu: Okruszki

Obrazek użytkownika Redakcja Po Przecinku
6.06.2014

Barack Obama odwiedził Polskę z okazji 25. rocznicy wygranych przez Solidarność wyborów czerwcowych z 1989 roku. 

Barack Obama Barack Obama podczas rozmowy telefonicznej | fot. Official White House Photo by Pete Souza.

My, przy tej okazji, prezentujemy garść "Okruszków" wiedzy na temat urzędu amerykańskiego prezydenta:

 

Obama w gabinecieBarack Obama jest pierwszym czarnoskórym prezydentem Stanów Zjednoczonych, a 44. prezydentem USA w ogóle.


Honolulu, HawajeObama urodził się w Honolulu na Hawajach.


Air Force OneAir Force One to nie stała nazwa konkretnego samolotu, a kryptonim nadawany maszynie US Air Force, na której pokładzie znajduje się urzędujący prezydent.


Obama, Cadillac OneCadillac One, tzw. Bestia, to limuzyna, którą porusza się prezydent USA. Jest przygotowana na to by przetrwała atak z broni maszynowej czy nawet wybuch przydrożnej bomby. Koszt tego samochodu to, w przeliczeniu, około 5 mln złotych.


Wielkanoc w Białym DomuLiczba kadencji amerykańskiego prezydenta jest ograniczona przez Konstytucję do dwóch.

Jimmy Carter i Leonid BreżniewObecnie żyje czterech byłych prezydentów USA: Jimmy Carter, George H. W. Bush, Bill Clinton i George W. Bush.


Zabójstwo LincolnaW czasie pełnienie urzędu zamordowano czterech prezydentów USA: Abrahama Lincolna, Jamesa Garfielda, Williama McKinley i Johna F. Kennedyego.


Lyndon B. JohnsonW przypadku gdyby urzędujący prezydent zmarł, zrezygnował lub został usunięty, jego rolę przejmuje wiceprezydent. Do tej pory stało się tak dziewięć razy.