Plan ucieczki

Recenzja filmu

Z cyklu: Krótka piłka

Obrazek użytkownika Brama
7.05.2014

Na materiał do „Krótkiej piłki” można trafić wszędzie. Nawet podczas zakupów w popularnej sieci dyskontów z owadem w logo. Idolami mojego dzieciństwa były takie niezniszczalne postacie jak Indiana Jones, John McClane czy chociażby Chuck Norris. Dlatego kiedy w koszu z filmami ujrzałem „Plan ucieczki” przypomniałem sobie, że przecież chciałem obejrzeć ten film. Tylko jakoś nie pamiętam, żeby go w kinach grali.

Kadr z filmu Plan ucieczki Kadr z filmu Plan ucieczki
  • Kadr z filmu Plan ucieczki
  • Kadr z filmu Plan ucieczki
  • Kadr z filmu Plan ucieczki
  • Kadr z filmu Plan ucieczki

Ale do rzeczy. Tajna prywatna organizacja zamyka w supernowoczesnym więzieniu Rambo i Terminatora. Równocześnie. Bad idea :-) To nie może się skończyć dobrze dla pracowników wspomnianej placówki. A przekona się o tym na własnej skórze sam Jezus, dorabiający jako naczelnik więzienia.

Ray Breslin (Sylvester Stallone) jest specjalistą od zabezpieczeń więziennych, podszywając się pod skazańców uciekł już z większości najpilniej strzeżonych placówek rządu USA. Tym razem ma wizytować tajne prywatne więzienie dla najniebezpieczniejszych przestępców na świecie. Placówka została opracowana według wytycznych z napisanej przez niego książki. Na miejscu okazuje się, że został wrobiony. Łącząc siły z innym osadzonym – Emilem Rottmayerem (Arnold Schwarzenegger) planuje kolejną ucieczkę. Nie będzie to łatwe gdyż despotyczny naczelnik Willard Hobbes (Jim Caviezel, Pasja) najwyraźniej przeczytał książkę Raya i przygląda się każdemu ruchowi tej dwójki.

Krótka piłka: Film w sam raz do marketowych koszy z przecenami. Można obejrzeć, ale po tym duecie spodziewałem się znacznie więcej.

Kiedy sięgam po taki film, nie spodziewam się zachwycającego dzieła sztuki, ale myślę, że mam prawo oczekiwać dobrego kina akcji. Niestety znane nazwiska nie wystarczą. Fabuła choć prosta roi się od absurdów i wielokrotnie powielanych schematów. W dodatku Sly gra z zaciśnięta szczęką, kij od szczotki ma w sobie więcej humoru. Sytuację ratuje Arnie, którego austriacki akcent i cwaniacki bohater wprowadzają element komediowy. Na pochwałę zasługuje rola Caviezela – jego postać to prawdziwy skur… kowaniec. Mocnym punktem jest scenografia – sterylne, przeźroczyste klatki faktycznie robią wrażenie ucieczko-odpornych (tylko po co wypuszczają z nich więźniów?).

Ostatecznie mamy do czynienia ze średnim filmem, zawodzi niespójny scenariusz, konwencję „prison break movie” burzy na siłę przyśpieszona, okraszona strzelaninami i wybuchami, końcówka. Pomimo wad film ogląda się przyjemnie, szkoda tylko niewykorzystanego potencjału.

Plan ucieczki (Escape plan)

Reżyseria:
Scenariusz:
Zdjęcia:
Czas trwania:
116 min.
Premiera:
Tylko DVD - 9 stycznia 2014 (Polska), 18 lipca 2013 (świat)
Ocena:
6
10
Zrecenzował: