Podróże kształcą: Kanada

Obrazek użytkownika Robert Sierocki
27.02.2013
Jezioro Moraine Jezioro Moraine ukazuje swoje malownicze oblicze. | fot. Robert Sierocki

Największą atrakcją Kanady jest jej przyroda. Szczególnie zachodnia część Kanady należy do jednego z najpiękniejszych zakątków świata. Widok gór kaskadowych, które są przedłużeniem gór Sierra Nevada w USA, robi ogromne wrażenie.

Otaczające te góry lasy borealne, wodospady, rzeki anastomizujące (warkoczowe) oraz wywierzyska (rzeki wypływające z jaskiń), sprawiają wrażenie, że zwiedzający znajdują się na planie filmu z gatunku fantasy. Do tego jeszcze co jakiś czas ukazuje się pięknie położone jezioro. Najpiękniejsze z nich to Jezioro Maligne oraz Louise Lake w sąsiedztwie góry Robsona. Krajobraz spokojnego szmaragdowego jeziora w towarzystwie luksusowego hotelu w kotlinie 6-ciu lodowców oraz z górą Robsona z charakterystycznymi fragmentami skalnymi w tle daje poczucie, że jest się w bajce. Inne jezioro robi również ogromne wrażenie, ale z innego powodu. Nazywa się Medicine Lake, tzn. Jezioro Medyczne i znajduje się w parku narodowym Jasper. Zostało tak nazwane przez Indian, ponieważ wierzyli oni, że ma ono siły magiczne, witalne, tajemnicze, lecznicze. Zauważyli, że na wiosnę, kiedy z pobliskich gór topniejący śnieg wpadał do jeziora, jego poziom obniżał się, a nie podwyższał. Uznali to zjawisko za nadprzyrodzone i dlatego wiązali z nim właściwości medyczne. W miarę rozwoju geologii okazało, się, ze pod jeziorem znajduje się wewnętrzna rzeka, która uaktywnia się właśnie na wiosnę pochłaniając topniejący śnieg. Opowiedział nam o tym nasz przewodnik, i ta informacja wywołała bardzo interesującą dyskusję na temat geologii. Zeszliśmy z tematu hydrologii i zaczęliśmy rozmawiać o kruszcach szlachetnych.

Dowiedziałem się wówczas, że:

najszlachetniejszy węgiel to DIAMENT,
najszlachetniejszy wapień to MARMUR,
najszlachetniejszy gips to ALABASTER.

            Przemierzając szlaki zachodniej części Kanady nie można zapomnieć o zwierzętach zamieszkujących swobodnie tamte tereny: niedźwiedziach brunatnych (grizzly), niedźwiedziach czarnych (baribal), jeleniach, karibu, owcach i baranach górskich oraz bizonach.

Jak się poczułem: niektóre miejsca na ziemi sprawiają, że czujemy się jakbyśmy byli w  Raju.

            Część Gór Skalistych na terenie Alaski i Kanady Zachodniej pokryta jest lodowcami. Jednym z nich jest lodowiec Athabasca tuż przy polu lodowcowym Columbia. Jest to powierzchniowo największy lodowiec położony poza terenami arktycznymi (powierzchnia 392 m²). Na teren lodowca można dostać się pieszo lub skorzystać z specjalnego pojazdu, którego olbrzymich rozmiarów koła są specjalnie przystosowane do lodu i śniegu. Trasa pojazdu wiedzie między innymi przez stromy odcinek o nachyleniu 45 stopni. Sam lodowiec sprawia niestety wrażenie permanentnego topnienia. Mają w nim źródła 3 rzeki, które wpływają do 3 oceanów: Spokojnego, Atlantyckiego i Arktycznego.

cdn…