Podróże w czasie: najczęściej zadawane pytania

Recenzja filmu

Obrazek użytkownika besek
20.09.2012

Wiele było już filmów dotykających tematyki podróży w czasie. Ten jest jednak inny niż wszystkie. Brytyjskie poczucie humoru przeplata się w nim z fantastyką. Wszystko dzieje się jednak bez hollywoodzkiego patosu, przeskalowanych efektów i wielkich bohaterów. Zwykły człowiek, w niezwykłej sytuacji nadal pozostaje zwyczajny.

fot. BBC Films - © 2009 BBC

Pierwsze skojarzenie z hasłem „film science-fiction” to dla mnie kosmos, efekty 3D i nowoczesne wnętrza pełne mrugających kolorowych światełek (przy czym sensem istnienia większości z nich jest jedynie mruganie). Jednak brytyjski reżyser Gareth Carrivick pokazał, że można inaczej. Właściwym tłem dla filmu o podróżach w czasie może być mały, nieco brudny pub w podejrzanej dzielnicy Londynu. W tym pubie spotyka się trzech znajomych, którzy po powrocie z kiepskiej i słabo opłacanej pracy, spędzają czas dyskutując przy piwie. Jeden z nich, Ray (Chris O'Dowd), wychodząc do toalety spotyka piękną Cassie (Anna Faris), która twierdzi, że jest podróżniczką w czasie. Dosyć szybko odkrywa, że dziewczyna jest opłacona przez jego kumpli, którzy znają uwielbienie Raya dla tematyki sci-fi i postanawiają z niego zadrwić. 

"Kocham cię, ale mamy tylko 14 godzin by uratować Ziemię!"

Jednak nie wszystko jest tak proste jakby się mogło wydawać. Sytuacja, w której znajdują się bohaterowie wymusza na nich przypomnienie sobie zasad, jakich należy przestrzegać gdy człowiek nagle znajdzie się w innym miejscu osi czasu. Zwłaszcza gdy czas się cofa – nie wolno przecież rozmawiać ze swoim przeszłym „ja”, nie wolno z nikim spać (bo może się okazać twoją matką), a przede wszystkim nie należy deptać motyli (bo można zniszczyć ludzkość).


„FAQ” jako film jest parodią gatunku, do którego sam należy. Wielbicielom brytyjskiego poczucia humoru (i angielskiego akcentu), polecam z całego serca. A tym, którzy chcą w życiu zostać sławnymi artystami radzę potraktować go jako ostrzeżenie. Okazuje się bowiem, że jeśli podróże w czasie będą kiedyś możliwe (a to równocześnie oznacza, że już są), możecie zginąć zaraz po stworzeniu swojego największego dzieła. Niezbyt przyjemna perspektywa, prawda?
Warto jeszcze wspomnieć, że film, choć w miarę nowy (2009), jest trudny do zdobycia, pomimo iż był wydany na DVD. Opłaca się jednak szukać!

Podróże w czasie: najczęściej zadawane pytania

Reżyseria:
Scenariusz:
Zdjęcia:
Czas trwania:
83 min.
Premiera:
16 lutego 2009 (Polska), 16 lutego 2009 (świat)
Ocena:
8
10
Zrecenzował: