Salman Rushdie "Joseph Anton. Autobiografia"

Obrazek użytkownika Filip Krause
25.09.2012

To za sprawą Salmana Rushdiego spora cześć świata dowiedziała się o istnieniu fatwy, islamskiej klątwy, która zazwyczaj jest opinią uczonego wyjaśniającą bądź tłumaczącą aspekty wiary muzułmańskiej. W tym konkretnym przypadku fatwa przybrała formę nakazu, konkretnego wskazania co do działania wyznawców Islamu. Za swą powieść „Szatańskie Wersety” Salman Rushdie został skazany na śmierć. Był 1989 rok, ajatollah Chomeini, krótko przed swoją śmiercią nakazał zabicie pisarza przez kogokolwiek, kto będzie miał ku temu sposobność.

okładka "Joseph Anton. Autobiografia"

Życie pisarza stało się pasmem ucieczek i ciągłego zagrożenia. Kilka zamachów, ciągła ochrona policyjna; krótko po obwieszczeniu fatwy, przy Rushdiem przebywało wciąż kilku ochroniarzy, z którymi ten musiał nauczyć się żyć normalnie. Sytuacja zmusiła go także do zmiany nazwiska. Pisarz próbując przybrać pseudonim związany z jego mistrzami literackimi zdecydował się na połączenie imion Conrada i Czechowa, powołując do życia Josepha Antona.

Po 20 latach od ogłoszenia klątwy, Salman Rushdie zdecydował się na opisanie swoich losów pod przewrotnym tytułem "Joseph Anton. Autobiografia". Chociaż opowieść skupia się głównie na fatwie i życiu w jej cieniu, książka ma dla nas plątaninę losów autora także z jego młodości, oraz późniejszych osobistych przeżyć. Życie Rushdiego było bowiem bardzo ciekawe z punktu widzenia biograficznego. Czterokrotnie żonaty, autor osławionej powieści „Dzieci Północy”, od 2007 roku szlachcic, stawia krok w nowy etap życia.

Warto zainteresować się człowiekiem, na którym wciąż ciąży zagrożenie. Chociaż rząd Iranu oficjalnie zapowiedział, że nie zamierza ścigać autora, prawo kanoniczne nie przewiduje wycofania klątwy. Co więcej za głowę Rushdiego wyznaczono nagrodę, której wysokość wciąż rośnie. W tej chwili wynosi ona 3,3 mln dolarów. Autor „Szatańskich Wersetów” wydaje się z tym pogodzony i chce żyć normalnie. Wkrótce szykuje się kolejny spektakularny sukces, ekranizacja „Dzieci Północy”, do której współtworzył scenariusz.

Powieść-spowiedź czy jedynie biografia człowieka związanego z ciekawym zjawiskiem, o którym wcześniej świat mało wiedział? Jak by nie było, Salman Rushdie sam jest niejako zjawiskiem, może nawet symbolem pewnego buntu i nieprzejednania. Z pewnością ma dużo do powiedzenia, a wiemy już, że potrafi opowiadać historie wywołując wielkie emocje.

Autor: Salman Rushdie
Tytuł: Joseph Anton. Autobiografia
Wydawca: Rebis Dom Wydawniczy
Data wydania: 2012
Liczba stron: 624