Skąd mam wiedzieć czy nie śpię?

Obrazek użytkownika besek
1.07.2018

Marzenia senne mogą być łatwe do rozpoznania – absurdalność lub nierealność sytuacji, w jakich się znajdujemy, może w prosty sposób pozwolić na rozróżnienie kiedy znajdujemy się we śnie, a kiedy na jawie.

fot.eflon (CC BY 2.0)

Świadomy sen jest stanem, w którym śniący zdaje sobie sprawę z tego, że śni. W najprostszym wypadku jest to pojedyncza myśl, która pozwala zorientować się, że „to tylko sen". Temat świadomego snu przewija się w technikach relaksacyjnych, jak i w kulturze (np. „Incepcja" Christophera Nolana).

Istnieją techniki, które mają pomóc przejąć kontrolę nad własnymi snami. Dzięki temu nocne marzenia nie będą tylko wypadkową mniej lub bardziej uświadomionych aspektów realnego życia, ale mogą stać się doskonałym narzędziem relaksacyjnym. Osoby, które opanowały technikę świadomego snu, chwalą ją za możliwość realizacji wszystkich swoich pragnień. Gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że śnimy, możemy przejąć nad własnym snem kontrolę. Oznacza to, że zaczynamy decydować co dalej we śnie się wydarzy. Sterujemy swoją postacią i decydujemy o tym jakie przeprowadzi rozmowy czy jakie podejmie wyzwania. Co więcej, możemy wykonać czynności niemożliwe w realnym życiu, takie jak latanie, przenoszenie się w czasie i przestrzeni czy też zrobienie czegoś na co w rzeczywistości nie starcza odwagi.

Zanim sen stanie się snem świadomym, istnieje zagadnienie... jak rozróżnić czy śnimy? Skąd możemy wiedzieć czy otaczające nas wydarzenia to tylko urojenie czy też rzeczywistość? Jest to proste po przebudzeniu – gdy wybudzimy się w środku nocy z koszmaru, następuje poczucie ulgi, że „to był tylko sen". Bohaterowie „Incepcji" używali obracającego się totemu – małego przedmiotu, który zakręcony obracał się wokół własnej osi. W rzeczywistości, po spowolnieniu ruchu przewracał się, gdy tymczasem we śnie mógł się kręcić w nieskończoność. Rzeczywiste rozwiązania okazują się jednak prostsze. Jeśli nie masz pewności czy znajdujesz się we śnie czy na jawie – wystarczy coś przeczytać. Napis na szyldzie, budynku czy przedmiocie dostarczy odpowiedzi. Okazuje się bowiem, że jeśli we śnie spojrzymy na napis, odwrócimy na chwilę wzrok, a potem spojrzymy na tekst ponownie – musimy zobaczyć co innego. Treść napisu zmieni się za każdym spojrzeniem!