Sony zapowiada nową konsolę z rodziny Playstation

Obrazek użytkownika Brama
21.02.2013

Dokładnie o północy naszego czasu, 20 lutego 2013, na konferencji PlayStation Meeting w Nowym Jorku Sony zapowiedziało następcę PlayStation 3. A zatem odliczanie do premiery następnej generacji można już oficjalnie rozpocząć.

Nowy kontroler: DualShock 4 z panelem dotykowym, przyciskiem "Share" i paskiem świetlnym. Nowy kontroler: DualShock 4 z panelem dotykowym, przyciskiem "Share" i paskiem świetlnym.
  • Nowa kamerka - następczyni PS Eye wykrywa pozycję gracza za pomocą paska świetlnego na kontrolerze
  • Nowy tytuł na PlayStation 4: Knack z sympatycznym robotem w roli głównej
  • Kolejna odsłona cyklu Killzone: Shadow fall  prezentuje się fenomenalnie
  • Kolejna odsłona cyklu Killzone: Shadow fall  prezentuje się fenomenalnie

Podczas spotkania, na które zaproszono ponad 1000 dziennikarzy i osób z branży nie zaprezentowano w prawdzie samej konsoli – zebrani musieli się zadowolić prezentacją nowego kontrolera DualShock 4 oraz współpracującą z nim podwójną kamerką i zaledwie ogólną specyfikacją techniczną opartą na pecetowych podzespołach – ale emocji i tak nie zabrakło.

Założeniami – hasłami przewodnimi którymi się kierowano przy projektowaniu nowej konsoli są: prostota, natychmiastowość, społeczność, integracja (z innymi urządzeniami) i personalizacja. Dużą w tym rolę Sony upatruje w zakupionym w zeszłym roku Gaikai – platformy do grania w chmurze. Dzięki temu wypróbujemy grę bez konieczności jej pobierania, a w ściąganą grę zagramy jeszcze zanim w całości znajdzie się na naszym dysku. Z postępów w rozgrywce szybko pochwalimy się za pomocą przycisku „Share” na nowym padzie, lub w razie potrzeby wezwiemy pomoc.

Sony i jej studia wewnętrzne zaprezentowały szereg gier na wyłączność dla nowej konsoli. Wśród zapowiedzianych tytułów znalazły się Knack – gra platformowa dla młodszych, czy kolejne odsłony takich serii jak Killzone i inFamous. Pokazy nowych możliwości zobaczyliśmy dzięki studiom Media Molecule (ci od Little Big Planet) i Quantic Dreams (Heavy Rain).

Nowe tytuły zaprezentowali też producenci nie podlegli Sony. Capcom premierowo pokazał dungeon crawler’a Deep Down, a Square Enix ponownie zaprezentowało silnik graficzny Luminos Engine (tym razem odpalony w czasie rzeczywistym na PS4). Z kolei Blizzard zaprezentował konsolowe… Diablo 3. Obecne też były z nowym demem Watch Dogs od Ubisoftu i multiplayerowa strzelanka Destiny ekipy z Bungie.

Pokaz zakończyła plansza z orientacyjną datą premiery nowego systemu – tegoroczny okres świąteczny. Najbliższe miesiące zapewne przyniosą nowe informacje o samej konsoli, oraz ujawnione zostanie więcej projektów. Z pewnością długo nie trzeba będzie też czekać na informacje z konkurencyjnego obozu konsoli Xbox od Microsoftu. Jedno jest pewne, najbliższe miesiące, a zwłaszcza końcówka tego roku, zapowiadają się wyjątkowo ciekawie!

Zapraszamy również na obszerną relację z PlayStation Meeting 2013.