Strasznie długie filmy i strasznie wysokie budynki

Z cyklu: Okruszki

Obrazek użytkownika Redakcja Po Przecinku
6.12.2013

Dziś w piątkowych Okruszkach kilka ciekawostek z zupełnie różnych dziedzin, między innymi o najwyższych budynkach i najdłuższych filmach. Ale nie tylko. Zapraszamy!

Terry Pratchett Terry Pratchett | fot. Robin Zebrowski (CC BY 2.0)

WarszawaW Polsce jest obecnie 908 miast. Najmniejszą miejscowością mającą prawa miejskie są Walmierzyce, które liczą sobie prawie 900 mieszkańców.

 

Krzyżacy, Bruno PlatterZakon krzyżacki istnieje do dzisiaj, obecnym wielkim mistrzem (65. z kolei) jest dr. Bruno Platter.

 

Violetta VillasNazwisko Violetta Villas było tylko pseudonimem artystki, który ta przyjęła za radą Władysława Szpilmana. Oryginalne imię i nazwisko - Czesława Maria Gospodarek - mogło staną na drodze do światowej kariery.

 

PociągDługość czynnych linii kolejowych w Polsce wynosi prawie 20 000 kilometrów, z czego tylko niewiele ponad połowa jest zelektryfikowana.

 

Terry PratchettTerry Pratchett otrzymanie przez siebie Orderu Imperium Brytyjskiego skomentował mówiąc, że myślał iż “zasługi dla literatury” oznaczają powstrzymanie się od pisania.

 

FilmNajdłuższym nakręconym filmem jest duński obraz “Modern Times Forever”, który przedstawia różne efekty artystyczne wykorzystujące jeden z budnków w Helsinkach. Cały film trwa 240 godzin.

 

Burj KhalifaNajwyższym budynkiem świata jest Burj Khalifa wybudowany w 2010 roku w Dubaju. Ma 163 piętra i 828 metrów wysokości. Rekord ten ma zostać pobity gdy w Dżudży na terenie Arabii Saudyjskiej stanie Kingdom Tower. Prace budowlane już trwają, ale oddanie budynku jest planowane na 2019 rok. Konstrukcja będzie miała 167 pięter i 1007 metrów wysokości.