Świąteczno-noworocznie

Z cyklu: Okruszki

Obrazek użytkownika Redakcja Po Przecinku
27.12.2013

Ostatni piątek tego roku, a więc i ostatnia porcja naszych Okruszków. Dziś w tematach świąteczno-noworocznych. Przeczytajcie i zapamiętajcie ciekawostki, którymi będziecie mogli zabłysnąć przy okazji sylwestrowych spotkań.

A od redakcji: do Siego Roku!

Fot. Micah Jared

Przechodząc do ciekawostek:

Świąteczne prezenty w Polsce przynoszą rożne postacie. W większości regionów jest to święty Mikołaj, ale można spotkać też Dzieciątko (na Górnym Śląsku), Gwiazdora (Wielkopolska, Kujawy, Pomorze), Aniołka (Galicja), Gwiazdkę (Dolny Śląsk i Opolszczyzna) czy nawet Dziadka Mroza (na wschodzie) lub krasnoludki (Płaskowyż Tarnogrodzki).


Prawdopodobieństwo wystąpienia dwóch identycznych płatków śniegu jest bliskie zera. Jednak nie można z całą pewnością stwierdzić, że takowe nigdy nie wystąpiły.


Poza Ziemią, opady śniegu udało się zaobserwować na Marsie.


Jemiołę wieszaną w okresie świątecznym, zgodnie z tradycją należałoby trzymać do następnych świąt.

W Hiszpanii (ale i w innych krajach hiszpańskojęzycznych) w sylwestrową noc, z każdym zwiastującym północ wybyciem zegara zjada się jedno winogrono.

 

Dokładna data narodzin Jezusa nie jest znana. Urodził się prawdopodobnie między 8 a 4 rokiem p.n.e. Data dzienna również nie jest jasna, choć źródła z III wieku wskazują najczęściej na 25 grudnia.

 

Relikwie Trzech Króli przechowywane są w Katedrze św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii.

 

W Polsce prezenty otwiera się zazwyczaj w wigilijny wieczór, w przeciwieństwie do wielu krajów, w którym właściwym temu celowi dniem jest świąteczny poranek.