Transfery wiedzy godne uwagi

Obrazek użytkownika katboc
20.05.2013

Pretekstów do zdobywania wiedzy jest nieograniczona ilość. A jeśli przy tym transferze rozbudza się chęci do ustawicznego kształcenia to cel można uznać za osiągnięty.

fot. Justyna Sasin

18 maja 2013, na AGH w Krakowie, na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej doszło do nietuzinkowego spotkania popularyzującego naukę. Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Komunikacji Społecznej Uczelni Warszawskiej im. M.Skłodowskiej-Curie za sprawą prof. Khalida Saeeda i jego asystenta Adama Szczepańskiego zostali wprowadzeni w świat biometrii.

O tym spotkaniu warto napisać z kilku powodów. Po pierwsze ciągle poszukuje się sposobów na lepsze kształcenie i wdraża w związku z tym przeróżne metody i formy, które ten zamierzony efekt mają pomóc osiągnąć. Po drugie wiele niepochlebnego pisze się o jakości kształcenia, i braku zainteresowania ze strony studentów przekazywaną wiedzą, a to spotkanie mogłoby zadać temu kłam. Po trzecie studentów zaocznych postrzega się w kategoriach mniej zaangażowanych, a członkowie Koła to w 100% słuchacze zajęć odbywających się weekendowo. I w końcu wiele działań edukacyjnych podporządkowanych jest komercyjnemu działaniu. A tymczasem, zarówno prof. jak i jego asystent poświęcili swój cenny czas nie licząc na finansowe gratyfikacje. Tak więc jak widać i co warto tu podkreślić z całą siłą, w tym wydarzeniu nie występuje żaden z tych ,wyakcentowanych powyżej, blokujących transfer wiedzy aspektów.

Studentom różnych kierunków niezbędne jest ustawiczne i permanentne kształcenie. Potrzebne są autorytety z wybranych dziedzin. Na AGH członkowie Koła UW MSC mieli okazję spotkać się z uznanym autorytetem w zakresie nauk biometrycznych. Prof. Khalid Saeed poprowadził wykład na temat „Biometria a człowiek.” Pobudził swoim wystąpieniem ciekawość słuchaczy i zainspirował studentów do poszukiwań odpowiedzi na kolejne problemy, w trakcie dyskusji.

Mgr Adam Szczepański w ramach spotkania laboratoryjnego uchylił drzwi do niezwykle ciekawych zagadnień identyfikacji człowieka. Studenci wyszli ze spotkania żądni kolejnej wiedzy.

Uczestnicy tego popularyzującego wiedzę wydarzenia byli bardzo kontenci ze spotkania. Urzekła ich tajemna wiedza biometrii, ale i osobowość prowadzących zajęcia. Życzliwość prof., jego otwartość sprzyjała toczącej się dyskusji jeszcze przez 1,5 h po oficjalnej części zajęć. Zresztą prof. Khalid Saeed rewanżował się słuchaczom w podobny sposób, i stwierdził między innymi: „ Ci studenci są pełni energii, miłości do wiedzy i nowych wydarzeń naukowych. Zadali bardzo ważne i mądre pytania, wszystkie ich pytania miały sens i były na miejscu. Szybko również zrozumiali materiał wykładu, wynika to i z ich pytań i z ich komentarzy.”

Studenci w dyskusji toczącej się nieprzerwanie, nawet podczas drogi powrotnej z Krakowa do Warszawy, komentowali między innymi:

„Biometria, to moim zdaniem bezpieczna przyszłość dla całej ludzkości, dla mnie i moich dzieci, daje ogromne możliwości, poprzez różnego rodzaju programy, narzędzia, zapobiegania np. atakom terrorystycznym, złodziejom itp. Obecnie możemy już identyfikować osoby, które np. zaginęły i straciły pamięć, dzięki ich indywidualnym cechom być może znajdą swoje rodziny i będą mogli się czegoś o sobie dowiedzieć, uważam, że systemy biometryczne mogłyby znaleźć zastosowanie w domach starców, szpitalach, hospicjach, szkołach itp. Już teraz mogę zadbać o to aby np. moja Babcia, kiedy zasłabnie, to przy zastosowaniu odpowiedniego systemu, być może uratuję Jej życie, bo odpowiednie służby dojadą na czas. Nie mogę już się doczekać, jak systemy biometryczne będą wszechobecne” - tak podsumowała Beata Groszyk. Ewa Moczulska, członek Koła zaś dodaje: „Pogłębianie wiedzy na temat segmentu nauk o których nie miałam większego pojęcia czyli biometrii owocuje świadomością że technologia i badania takich ludzi jak profesor prowadzą do zwiększenia bezpieczeństwa ludzkości, a co za tym idzie zaczynam mieć świadomość, że tak naprawdę liczy się człowiek i jego dobro”.

Wypada domniemywać, że takie spotkania jak to w Krakowie, podczas którego studenci stykają się z nową dziedziną, mają okazję spotkać autorytet naukowy i napotykają na wyrazy sympatii, otwartości ze strony pracowników naukowych zaowocuje kolejnymi wyprawami w poszukiwaniu wiedzy, umiejętności i kompetencji.