Tunezja - mały kraj wielkich możliwości

Obrazek użytkownika Weronika
4.06.2013

Tunezja – urzekająca, egzotyczna i dzika. To fascynujący kraj o wyjątkowym uroku i gościnności. Wielowiekowa historia, mieszanka wpływów europejskich i afrykańskich pozostawiły niesamowitą mozaikę kulturową.

Rzymskie Koloseum w El Jem Rzymskie Koloseum w El Jem | fot. Z. Pobudkiewicz
  • Matmata
  • słone jezioro Chott el Jerid
  • Filmowe Miasteczko Gwiezdnych Wojen
  • Oaza Chebika

Strategiczny obszar na szlaku handlowym, był obiektem zainteresowania największych mocarstw Europy. A Kartagina będąca głównym ośrodkiem handlu śródziemnomorskiego stała się rywalem dla potężnego Rzymu. Burzliwa historia tego miasta-państwa jest dzisiaj widoczna już tylko w ruinach, ale olbrzymia rola jaką odegrało w czasach hellenistycznych nadal pobudza wyobraźnię.

Zaledwie kilka kilometrów od centrum Tunisu ukojenie przynosi wspaniałe Sidi Bou Said. To założone przez hiszpańskich Maurów miasto jest jednym z najpiękniejszych miejsc w basenie Morza Śródziemnego. Położone na klifie, dumnie góruje nad niewielkim portem. Bardzo popularne w ostatnich czasach, przyciąga artystów, malarzy, pisarzy i filozofów. Tu  na weekend przyjeżdżają mieszkańcy Tunisu, by odpocząć przy herbacie z orzeszkami piniowymi i nasyć się widokiem kwitnących bugenwili. Leniwa atmosfera miasta, białe domy z niebieskimi okiennicami, kolorowe ogrody sprzyjają relaksowi. To bajkowe miasto odbiera się wszystkimi zmysłami.

Tunezja to kraj wielu możliwości. Spragnieni słońca, białego piasku i krystalicznego morza mieszkańcy z północy, znajdą swoje miejsce na długich plażach tunezyjskiego wybrzeża. Na amatorów aktywnego wypoczynku czekają szkoły nurkowe, pola golfowe i wakacje pod żaglami. A miłośnicy zwiedzania zaspokoją swoją ciekawość zagłębiając się w saharyjskie miasta i zabytki.

Mało kto wie, że w Tunezji znajduje się trzecie co do wielkości i najlepiej zachowane rzymskie Koloseum. Amfiteatr z El Jem to prawdziwa perełka na mapie tunezyjskich zabytków. Wpisane na Listę UNESCO Koloseum stanowiło niegdyś arenę dla rzymskich zawodów gladiatorów. Dziś nieco przytłacza swoim ogromem zabudowę niewielkiego  miasta, dając tym samym wyobrażenie o potędze rzymskiego Imperium. Do dziś dobrze zachowała się arena, widownia i dwa korytarze, które służyły jako pomieszczenia dla gladiatorów i zwierząt. Amfiteatr robi ogromne wrażenie, zwłaszcza jeśli wspomni się, że w czasach świetności zasiadało na nim 30 tys. widzów.

Niewątpliwą atrakcją tunezyjskiej Sahary są jaskinie zamieszkiwane przez Berberów. Matmata to miejsce wyjątkowe. To tu w miękkich skałach wydrążone są domostwa rdzennych mieszkańców Tunezji. Choć wiele rodzin żyje w tradycyjny sposób, to jednak nie dało się uciec przez cywilizacją. Jadąc przez Matmatę, co rusz widać zamontowane anteny na szczycie gór, a w „salonach” stoi telewizor.

Nic jednak nie może się równać z bezkresną połacią słonego jeziora Chott El Jerid. Rozległe wysuszone jezioro to istna paleta barw. Maleńkie kryształki soli w słońcu przybierają najróżniejsze kolory, od czerwonego przez żółty do fioletowego. Temperatura latem sięga tam nawet 50 st. C, najwytrwalsi mogą zobaczyć na własne oczy co to znaczy fatamorgana.

Surowość pustynnego krajobrazu stała się inspiracją do nakręcenia w Tunezji kilku epizodów Gwiezdnych Wojen. Do dzisiaj stoi filmowe miasteczko i stanowi dużą atrakcję dla fanów sagi George’a Lucasa.

A jeśli ktoś myśli, że Sahara to tylko niekończący się piasek, to muszę go rozczarować. Przepiękna górska oaza Chebika to mały zielony raj na mapie pustyni. Liczne wodospady, bujna zieleń, małe jeziorka zdają się być iluzją i jakże odmiennym krajobrazem dla otaczających spalonych słońcem skał i piasków. Ukryte w górach małe oazy dostępne są jedynie dla terenowych samochodów i właśnie w ten sposób turyści docierają do leżącej na granicy oazy. Warto też zadać sobie trochę trudu i wspiąć się na wyższe partie gór. Nagrodą za wysiłek będą wspaniałe krajobrazy.

Na zakończenie saharyjskiej przygody czeka na Was Kairuan – czwarte najważniejsze miejsce islamu. To niegdyś arabskie miasto słynie z Wielkiego Meczetu, które dla wyznawców innej religii dostępne jest tylko z zewnątrz.

Tunezja to mały kraj wielkich możliwości, który swą niesamowitą gościnnością, zabytkami i pięknymi plażami zaspokoi gusta nawet najbardziej wymagających turystów.