Volkswagen - nie patrz w ekran, gdy prowadzisz!

Obrazek użytkownika besek
12.06.2014

Prowadzenie samochodu z telefonem komórkowym w ręce jest niebezpieczne. Niedawno w polskim taryfikatorze wzrosły konsekwencje za to wykroczenie. Jednak wiele osób o tym zapomina i nadal “klika” telefonem podczas jazdy, narażając przy tym siebie i innych na niebezpieczeństwo. Czym to może grozić, postanowił przypomnieć Volkswagen. Zobaczcie kampanię społeczną, z której relację na YouTube obejrzało już ponad 15 milionów osób!

wórcy reklamy wykorzystali prawdopodobnie technikę “blue jack”, która pozwala wyświetlić wiadomość na ekranie czyjegoś smartfona, poprzez przesłanie do niego odpowiednio spreparowanej wizytówki kontaktów, za pomocą bluetoth. Widzowie w sali kinowej oglądali materiał pokazujący podróż samochodem i w pewnym momencie otrzymali wiadomość, która skłoniła, przynajmniej niektórych, do sięgnięcia po telefon. Co się dzieje w tym czasie na ekranie? Myślę, że warto zobaczyć samemu:

Kampania Volkswagena robi wrażenie i, mam nadzieję, uświadomi niektórym jak wiele może zdarzyć się przez kilka sekund gdy kierowca przestaje obserwować drogę. A jeśli to nie przemawia, warto znaleźć w sieci nagrania z wideorejestratorów montowanych w samochodach - widać na nich, że do nieszczęśliwych zdarzeń dochodzi często w mgnieniu oka, a sytuacja na drodze potrafi zmienić się naprawdę błyskawicznie. Tak więc “tylko spojrzę” nie jest żadnym usprawiedliwieniem, bo koszty takiego “spojrzenia” mogą być zdecydowanie wyższe niż mandat i punkty karne. A żadna sprawa, jaka czeka na kierowcę w telefonie nie jest warta tego by ryzykować życiem. Co gorsza, nie tylko swoim.