Z Kanady blisko na Alaskę

Obrazek użytkownika Robert Sierocki
27.03.2013
Widok na Góry Skaliste w okolicy Haines Junction. Widok na Góry Skaliste w okolicy Haines Junction | fot. Robert Sierocki

 

Kanada zachodnia to raj dla oczu i duszy. Przyroda przytłacza nas swoimi urokami. Jednym z nich jest Jezioro Maligne. Słynie ono z tego, że jest najczęściej fotografowanym jeziorem na świecie ze względu na wysepkę Spirit Island.

W tej części Kanady znajduje się miejsce zwane Haines Junction, niedaleko którego organizowane są godzinne loty małymi samolotami nad Górami Skalistymi, pokrytymi lodowcami. Można z bliska zobaczyć najwyższy szczyt Stanów Zjednoczonych Mt. Logan (5959 m.n.p.m.), który należy już do Alaski.

Alaska to odległa i ogromna kraina, kojarząca się z zimnem i niebezpiecznymi niedźwiedziami gryzzli. Mimo to przybywa tu rocznie około 1,5 miliona turystów. Dlaczego chcą odwiedzić właśnie Alaskę, co ona w sobie takiego ma, że tak dużo osób wybiera właśnie ją jako cel swoich podróży turystycznych? Czy dlatego, że Alaska ma najwyższe góry Ameryki Północnej, lodowce, rzeki, jeziora, lasy borealne, fiordy, wyspy, zatoki? A może dlatego, że Alaska to także raj dla odkrywców dzikiej przyrody? Jadąc ulicą poza miastem można zobaczyć niedźwiedzie czarne i brunatne, łososie, owce dall, kozy górskie czy karibu. Miłośnicy wędkarstwa mogą liczyć tu na złowienie aż 5 rodzajów łososia. Mniej aktywni turyści mają możliwość rejsu statkiem po archipelagach i zatokach Alaski podziwiając lodowce oraz „skaczące” wieloryby. Alaska oferuje wiele, szczególnie tym turystom, którzy uprawiają turystykę kwalifikowaną, czyli związaną z wysublimowanymi formami aktywności fizycznych.

Roślinność na Alasce podzielona jest na 2 rodzaje: roślinność typowa dla tundry oraz tajgi. W północnej części Alaski występuje tundra. Roślinność tundry jest raczej uboga. Są to: różnego rodzaju porosty takie jak np. chrobotki, turzyce, mchy, trawy oraz drobne krzewinki, niskie płożące się rośliny o zdrewniałych łodygach, nie mające jednej wysokiej osi pędu, np. brzoza karłowata, wierzba polarna, dębik ośmiopłatkowy. Południowa część Alaski w większości charakteryzuje się cechami tajgi. Do roślinności tajgi zalicza się m.in.: świerk, jodła, sosna, modrzew, brzoza, jarzębina, wierzba, mchy, torfowce, borówka bagienna, orlik, dereń kanadyjski, krwawnik pospolity. Najbardziej charakterystyczne kwiaty środkowej i południowej Alaski to wierzbówka (w kolorze fioletowym) oraz nożnik (w kolorze żółtym). Jadąc jakąkolwiek drogą nie sposób ich nie zauważyć.

Wędrówki łososi w górę rzek w celu złożenia ikry – to jedna z najwspanialszych i też najłatwiejszych do zaobserwowania atrakcji turystycznych Alaski. Od końca lipca do połowy września przybrzeżne rzeki zapełnione są łososiami. Jest ich tak dużo, że niejednokrotnie muszą czekać na swoją kolejkę, żeby popłynąć dalej, szczególnie w wąskich i płytkich miejscach. Na Alasce występuje 5 rodzajów łososia:

- sockeye, zwany także łososiem czerwonym,
- chinook, zwany także łososiem królewskim,
- humpie, zwany także łososiem różowym,
- coho, zwanym także łososiem srebrnym,
- chum.

Nierzadko łososie można spotkać na terenach miejskich, np. w centrum Anchorage w rzece Ship Creek czy w miejscowości Ketchikan w rzece Ketchikan Creek. Na Alasce hodowla łososia jest zabroniona, natomiast nie ma żadnych zakazów jego połowu.

Zobacz też drugą część fotoreportażu z Alaski!