Żagle na lodzie

Obrazek użytkownika Roman Krzywiński
5.12.2012
Bojery zdobywają coraz większą popularność. | fot. Desrosiers Photo/flickr (CC BY 2.0)

Zimą, dni są krótkie, za oknem śnieg i mróz. Brak światła słonecznego i ruchu na świeżym powietrzu łatwo wywołuje tak zwaną „depresję zimową”. Można jej zapobiec. Wystarczy pokonać lenistwo i zacząć uprawiać sport. W Polsce zimą uprawia się narciarstwo, łyżwiarstwo, snowboard, oraz żeglarstwo lodowe, które zyskuje to coraz większą popularność

Żeglarstwo lodowe to sport znany przede wszystkim w Niemczech, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Szwecji, Finlandii oraz na Węgrzech. Pierwsze wzmianki o bojerach pojawiły się już w XVII wieku w Holandii gdzie służyły do transportu ludzi oraz ciężkich ładunków. Wkrótce zaczęły również  zyskiwać popularność, jako sporty rekreacyjne. W 1860 roku powstał pierwszy klub w Europie zrzeszający żeglarzy lodowych. Dzisiaj zawodnicy ścigają się po lodzie bojerami klasy DN, natomiast do 1945 roku klasą dla siebie były bojery o miłej nazwie „Monotyp”. Z czasem jednak wyparł go właśnie używany z powodzeniem do dziś DN. Powstał on w Stanach Zjednoczonych w 1936 roku, i pochodzi od nazwy wydawnictwa gazety Detroit News.

W 1935 roku Polska stała się członkiem Unii Żeglarstwa Lodowego. Pierwszy stały ośrodek żeglarstwa powstał w Giżycku w 1947 roku. Obecnie w naszym Kraju centra tego zimowego sportu mieszczą się na Mazurach, Pomorzu, Warszawie i Wielkopolsce. Należy podkreślić fakt, iż pierwszy bojer zbudowano w Poznańskim Klubie Morskim LOK. Mimo problemów sprzętowych Polacy do dzisiaj odgrywają znaczącą role w zawodach dużej rangi takich jak, Mistrzostwa Świata czy Europy. W latach wcześniejszych było bardzo dużo problemów, ponieważ zawodnicy startowali na przestarzałym sprzęcie, który odkupywali od innych zawodników, sami go naprawiali i modernizowali. Mimo to stawali na podium Mistrzostw Świata i Europy. Należeli do nich Bogdan Kramer, Karol Jabłoński, czy Piotr Burczyński. Obecna czołówka krajowa dzięki sponsorom, klubom, do których należą i własnej inwencji, posiada wspaniałe bojery (koszt jednego to około 30 tys. złotych), na których zdobywają upragnione tytuły mistrzowskie. Dzięki tym sukcesom rośnie popularność tego sportu, który można każdemu polecić.

Chciałbym zaznaczyć, że jest to sport ekstremalny. Prędkości przy dobrym wietrze dochodzą nawet do 150 km na godzinę! Najlepszy wiek do wyczynowego sportu bojerowego to od 24 do 45 lat. Rekreacyjnie natomiast można go uprawiać od 15 do 75 lat. W Polsce Działacze Międzynarodowego Stowarzyszenia dokładają wszelkich starań, aby sprzęt nie był drogi, a oczkiem w głowie są bojery dla dzieci ICE OPTYMIST, które mają zachować ciągłość pokoleniową oraz nadzieje, na wychowanie przyszłych Mistrzów Świata i Europy.