„Zauważ mnie. Chodzi p(o) zdrowie”

Obrazek użytkownika Redakcja Po Przecinku
6.11.2012
logo Akcji „Zauważ mnie" logo Akcji „Zauważ mnie"
  • mapa trasy „Zauważ mnie. Chodzi p(o) zdrowie”

14 lutego to nie tylko święto zakochanych, ale także Światowy Dzień Chorych na Padaczkę, a święty Walenty to patron ciężkich chorób, zwłaszcza umysłowych i nerwowych. Popularne walentynki mogą być świetną okazją, żeby zwrócić uwagę na potrzeby tych, którzy zmagają się z epilepsją.

Już po raz trzeci wystartuje z tej okazji marsz Nordic Walking. Tym razem trasa z Wrocławia do Koszalina o długości 478 kilometrów przebiegnie w ciągu dwóch tygodni przez 15 miast. W każdym z nich prowadzone będą akcje edukacyjne, uczestnicy będą też zachęcać do brania udziału w marszu. A trzeba zaznaczyć, że można się do akcji dołączyć w każdej chwili i przejść choćby jeden odcinek.

Finał akcji, w której wezmą udział osoby chore, oraz wszyscy, którzy chcą pomóc informować o tej mało poznanej chorobie, zaplanowany jest na dzień 14 lutego. Cała akcja jest częścią obchodów Światowego Dnia Chorych na Padaczkę. Ambasadorem akcji "Zauważ mnie. Chodzi p(o) zdrowie" jest aktor Piotr Gąsowski. Inicjatorem marszu jest Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę.

W Polsce żyje około 400 000 chorych na padaczkę. Epilepsja dotyka najczęściej dzieci, ale ta przewlekła choroba może dotknąć także dorosłych. Z powodu niekontrolowanych napadów padaczki oraz braku zrozumienia ze strony otoczenia, wielu chorych i ich opiekunów jest zmuszona zrezygnować z nauki, pracy, rodziny i marzeń. Tymczasem chorzy na padaczkę mogą w pełni funkcjonować społecznie, jeśli tylko są odpowiednio leczeni i akceptowani. Akcja „Zauważ mnie” chce te problemy przybliżać. Serwis Po Przecinku jako patron medialny, będzie o akcji przypominał. Będziemy też na trasie, żeby opisać to niezwykłe wydarzenie.

Wystartowały już internetowe zapisy uczestników marszu. Chętni mogą się zgłaszać na stronach: www.zauwazmnie.org i www.nordic.slupsk.pl

Szczegółowych informacji udziela też Prezes Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę, Pani Jadwiga Grochowalska.
tel.: +48 508 623 098                                                           
e-mail: padaczka.slawno@gmail.com, jadwiga.grochowalska@gmail.com                       

http://www.zauwazmnie.org